Stavební firma | stavba&design

Akustika podlah v panelových domech

Akustika podlah v panelových domech

Špatná akustika podlah v panelových domech – co s ní?

„Panelák“ má u nás v Česku tak trochu negativní konotaci. Jedním z důvodů, proč pro nás panelové domy znamenají problém, je jejich častá nedostatečná zvuková izolace mezi jednotlivými byty. Pokud rekonstruujete byt a už vás nebaví, že na vás naštvaně klepe sousedka ze spoda, když skáčete přes švihadlo, posouváte nábytek, hrajete s dětmi na honěnou nebo prostě jen žijete, je ten pravý čas s tím něco udělat.

Nevyměňujte koberce za tvrdé podlahy

Při stavbě panelových domů se akustická izolace v minulosti často zanedbávala, neprůzvučnosti napomáhalo celoplošné PVC, na kterém byl často položen celoplošný koberec – materiály, které tlumí hluky přenášené vibracemi. Pokud byste tedy při rekonstrukci tyto podlahy vyměnili například za dlažbu nebo laminát, stav špatně odhlučněného bytu tak akorát zhoršíte.

Vyberte pružnou a měkkou krytinu jako PVC, vinyl, linoleum nebo koberec. To akustiku nezhorší ani nezlepší.

TIP: Pro více informací o výběru podlah si přečtěte článek Jak správně vybrat podlahu.

Pokud chcete se zvukovou izolací opravdu hnout, neexistuje jiné východisko než kompletní rekonstrukce podlahy – odstranění všech vrstev až na stropní panel. Pod tvrdé krytiny patří izolační sádrokartonové desky, dřevovláknité desky a podložky z korku nebo jiného pružného materiálu.

Montáž kročejové izolace s tloušťkou 5-10 centimetrů je nejúčinnějším řešením. Kvalitně provedená izolace pohltí nárazy a vibrace a zároveň zabrání pronikání zvuků do spodního patra. Když ji doplníte hustým a tlustým kobercem, máte (a především sousedé pod vámi) vyhráno.

Mezi nejpoužívanější kročejové izolace se řadí polystyren a minerální vata. Kročejový polystyren je levný a má nízkou stlačitelnost. Minerální vata zase lépe zatepluje, ale to v panelovém bytě moc nepotřebujete. Myslete na to, že 5-10centimetrová vrstva minerální vaty vás nevytrhne. Měli byste ji doplnit výše zmíněnými kroky.

Slyším dupání sousedů – co s tím?

Pokud máte naopak problém s tím, že „dupavci“ bydlí and vámi, nejúčinnější řešení je domluvit se s nimi, aby provedli právě odhlučnění. Ale ani v případě, že nejsou dostatečně ohleduplní a ochotní, se nemusíte s vidinou klidu rozloučit. 

Zvuky shora se dají velmi účinně tlumit akustickými podhledy. Ty se instalují přímo na strop místnosti. Jejich nevýhodou tedy je, že zmenší prostor v interiéru a sníží výšku pokoje o 5 až 10 centimetrů. Můžete si vybrat mezi izolačními a kultivujícími podhledy. Oba druhy minimalizují zvuk, ten první izolací, druhý rozptýlením do prostoru.

Roštový akustický podhled je nejjednodušším řešením. Kultivující podhledy mají izolační funkci, ale jsou rovněž moderní dekorací. Používají se především na betonové nebo kovové konstrukce, u nichž se nedá použít tradiční podhled.

Pokud opravdu nemůžete ve svém bytě dojít klidu, můžete zvážit i odhlučnění stěn například aplikací akustických desek doplněných o příčky ze sádrokartonu a prostor mezi nimi vyplnit kvalitním izolačním materiálem, ale myslete na to, že přijdete z každé strany cca o 10 cm místa.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.